Case study / studium przypadku

Analiza rynku obrabiarek CNC w Polsce

Branża

Produkcja przemysłowa

Cele biznesowe

Wprowadzanie na rynek nowego produktu

Metodyka

Analiza danych zastanych, Wywiady rynkowe, Badania klientów, Modele własne

Czas realizacji

6
tygodni

Wstęp

Analiza rynku obrabiarek CNC w Polsce przeprowadzona została w związku z planami wprowadzenia na rynek nowych wyrobów – tokarki do toczenia gwintów falistych i trapezowych metodą obwiedniową oraz 5-osiowego centrum frezarskiego. Opracowanie – wykonane na potrzeby pozyskiwanego dofinansowania z NCBiR – zakładało zarysowanie kontekstu rynkowego, pozycji konkurencyjnej dla nowych wyrobów oraz analizę potencjalnej sprzedaży przy założeniu określonego przez zarząd pozycjonowania jakościowo-cenowego.

Zakres analizy

Opis sytuacji rynkowej

Diagnoza sytuacji przedsiębiorstwa na rynku

Analiza sprzedaży produktu w kontekście konkurencji i substytutów

Planowana cena i jakość produktu w stosunku do produktów konkurencyjnych

Komentarz analityka

Na potrzeby opracowania analizy przeprowadzono warsztaty z zarządem klienta, które uzupełniono analizą istniejących danych i statystyk rynkowych oraz badaniem firm z sektora górniczego, medycznego, motoryzacyjnego, narzędziowego i lotniczego.

Na polskim rynku zidentyfikowano kilkunastu producentów obrabiarek CNC, których podzielić można na 3 segmenty – liderów rynku, producentów średniej wielkości i mniejszych producentów. Pod względem ogólnego przychodu, niekwestionowanym liderem rynku obrabiarek CNC w Polsce jest FAMOT Pleszew Sp. z o.o., za którym podążają Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A., Fabryka Automatów Tokarskich we Wrocławiu S.A. i Fabryka Obrabiarek Precyzyjnych AVIA S.A. W uzupełnieniu do rodzimych producentów, polski rynek obsługiwany jest przez parunastu importerów oferujących szeroką paletę zagranicznych marek.

Rynek podlega kilku ważnym trendom, do których należą automatyzacja – wyrażająca się podążaniem rynku w kierunku obrabiarek sterowanych numerycznie – oraz uniwersalizacja, czyli poszerzanie maszyn o dodatkowe funkcjonalności (np. jednoczesne toczenie i frezowanie). Na rynku zaobserwować można duży rozrzut cen, które w przypadku najbardziej zaawansowanych obrabiarek idą w setki tysięcy złotych.

Podziel się tym tekstem na:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Złóż zapytanie

Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami bezpośrednio, a my przygotujemy dla Ciebie dedykowaną ofertę.

Kontakt

ul. Solec 81B
00-382 Warszawa
ul. Królewska 65A
30-081 Kraków