Case study / studium przypadku

Analiza rynku recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce

Branża

Produkcja przemysłowa

Cele biznesowe

Wprowadzanie na rynek nowego produktu

Metodyka

Analiza danych zastanych, Wywiady rynkowe, Badania klientów, Modele własne

Czas realizacji

5
tygodni

Wstęp

Analiza rynku recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce została opracowana na zlecenie polskiego dystrybutora regranulatu, który rozważał wejście na rynek recyklingu oraz compundingu. Przygotowana analiza miała określić atrakcyjność i potencjał rynku oraz wskazać istotne bariery wejścia i operowania na rynku. W celu uzyskania tych informacji dokonano analizy dostępnych danych statystycznych i raportów branżowych, przeglądu oferty i danych finansowych głównych graczy rynkowych. Dodatkowo przeprowadzono wywiady rynkowe z największymi producentami i ekspertami na rynku oraz zrealizowano wywiady z potencjalnymi odbiorcami usług compoundingu.

Zakres analizy

Oszacowanie wielkości rynku tworzyw sztucznych

Omówienie przepisów, wymaganych zezwoleń, licencji i certyfikatów dla recyklingu i compoundingu

Identyfikacja i charakterystyka najważniejszych graczy na rynku recyklingu i compoundingu

Charakterystyka wydarzeń w branżowych

Opracowanie listy potencjalnych klientów na tworzywa modyfikowane metodą compoundingu

Komentarz analityka

Co roku tylko na terenie Europy wytwarza się rocznie ok. 25 mln ton odpadów tworzyw sztucznych, z których mniej niż 30% poddawanych jest recyclingowi. Zgodnie z nową dyrektywą unijną do roku 2030 wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych powinny podlegać zbieraniu i właściwemu przetwarzaniu, a państwa członkowskie będą zobligowane do przetwarzania co najmniej 55% odpadów plastikowych. Z pewnością można upatrywać w tym szansy na rozwój rynku, ale wielu ekspertów wyraża się na ten temat dość sceptycznie – oceniając, że osiągnięcie tego poziomu w tak krótkim czasie będzie niemożliwe. Jak główne powody wymienia się wciąż niski poziom świadomości ekologicznej Polaków oraz przepisy i regulacje prawne, które sprawiają, że działalność recyklingowa wielu firm prowadzona jest na granicy opłacalności. Restrykcyjne procedury oraz brak dopłat do działalności recyklingowej nie wpływają pozytywnie na rozwój rynku i często prowadzą do patologicznych sytuacji, w których wciąż śmieci bardziej opłaca się spalić niż przetwarzać.

Z pewnością europejska dyskusja na temat konieczności przetwarzania odpadów otwiera nowe możliwości rozwoju rynku recyklingu. Jednak wprowadzenie w życie tych ważnych przepisów wymaga systemowej zmiany podejścia do tematu odpadów zarówno na poziomie gospodarstw domowych, jak też potraktowania tego tematu poważnie przez prawo i instytucje państwowe. Wypełnianie unijnych zobowiązań musi opierać się stworzeniu atrakcyjnej i wygodnej możliwości selekcyjnej zbiórki odpadów oraz wsparciu przedsiębiorstw, które chcą je później przetwarzać.

Podziel się tym tekstem na:

Facebook
LinkedIn
Twitter

Złóż zapytanie

Wypełnij formularz lub skontaktuj się z nami bezpośrednio, a my przygotujemy dla Ciebie dedykowaną ofertę.

Kontakt

ul. Solec 81B
00-382 Warszawa
ul. Królewska 65A
30-081 Kraków